Heel Pain – ଗୋଇଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ କେମିତି ପାଇବେ ମୁକ୍ତି ? ଭଲ ହେବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର |

ମନୁଷ୍ୟ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିନା କୌଣସି ବି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତ୍ୟେଙ୍ଗର ଯତ୍ନ ନେବା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ନିଜର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ମନୁଷ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିରୁପାୟ। ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ସଫଳତା ପୁର୍ବକ ଶେଷ କରିବା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଥକି ଯାଇଥାଏ। ଦେହ ହାତ ଦରଜ ହେବ ସହିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

ଆମ ଶରୀର ରେ ଲିଭର ଦ୍ଵାରା କଲେଷ୍ଟ୍ରାଲ୍ ର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥାଏ , ଏହାଛଡା ଆପଣ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ପ୍ରୋଟିନ ବଢ଼ିଥାଏ । LDL ରକ୍ତରେ ବଢ଼ିଲେ ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଶରୀରର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ପାଟେଲୋଫେମେରାଲ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ( PFPS )!

ଅନ୍ୟ ନାମ ‘ରନର ଆଣ୍ଠୁ’, ନାମ ଦିଆଯାଏ ଯେତେବେଳେ ଫିମର ଓ ପାଟେଲା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । ଯନ୍ତ୍ରଣା ସାଧାରଣତଃ ଆଣ୍ଠୁ ର ସାମନା ଭାବରେ ଥାଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆସେ । ବସିବା, ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର କିମ୍ବା ପାହାଚ ଚଢ଼ିବା ଏବଂ ଓହ୍ଲେଇବାଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ରେ କଲେଷ୍ଟ୍ରାଲ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଫଳ ରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଶରୀରର ତଳ ଅଂଶ ରେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ । ଯେପରିକି ଜଙ୍ଘ , ଗୋଡ ପେଣ୍ଡା ଓ ଗୋଇଠୀ ଇତ୍ୟାଦି । ଏପରି ସ୍ଥିତି ରେ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୁର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍ ଦୁଗ୍ଧ ରେ ମାତ୍ର ସାମାନ୍ୟ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ପ୍ରତିଦିନ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଧମନୀ ରେ ଜମିଥିବା କଲେଷ୍ଟ୍ରାଲ ହ୍ରାସ ହେବା ସହ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିବାବେଳେ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଆଘାତ, ଅତ୍ୟଧିକ ତାଲିମ ଏବଂ ଏକ ଦୁର୍ବଳ କ୍ୱାଡ୍ରିସେପସ ମାଂସପେଶୀ ଯୋଗୁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଦୌଡ଼ାଳି ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ବିଶେଷ ଦେଖାଯାଏ । ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାରିତ କରି ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ ।ଯଦି ପାଟେଲାକୁ ଫିମର ଦେହକୁ ଠେଲିଦେଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢ଼ିଯାଏ, ତେବେ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ

ଚିକିତ୍ସା ରେ ସାଧାରଣତଃ ବିଶ୍ରାମ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଥେରାପି କରିବାକୁ ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଏ । ଦୌଡ଼ାଳି ମାନେ ଦୌଡ଼ିବା ବଦଳ ରେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା କିମ୍ବା ପହଁରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଯୋତାର ସୋଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲେ କିଛି ଲୋକ ଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ଚିକିତ୍ସା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲକ୍ଷଣ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହିପାରେ । ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କାରଣ ପାଟେଲୋଫେମୋରାଲ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଯାହା ଯୁବକ ବୟସ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦%ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହା ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ପ୍ରାୟ ୨.୫ ଗୁଣ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।