Diabetes diet – ( ଡାଇବେଟିସ ଥିଲେ ) ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି 4ଟି ଖାଦ୍ୟ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଥାଉ କିନ୍ତୁ ସବୁଥିରୁ ସମାନ ପ୍ରକାର ପୋଷଣ ମିଳିନଥାଏ |ଆମେ ବର୍ତମାନ ଅନେକ ଜଙ୍କଫୁଡ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଖାଉଚୁ ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ,କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ଆମକୁ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିନଥାଏ କିନ୍ତୁ ରୁଟି ଏମିତି ଏକ ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ |

ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ପୋଷକ ମିଳିବା ସହିତ ଆମ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ |ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଗରମ ରୁଟି ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ |ଆପଣ ବାହାରେ ଯେ କୌଣସି ବି ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ ଖାଇଥାନ୍ତୁ ହେଲେ ରାତିରେ ରୁଟି ଖଣ୍ଡିଏ ନଖାଇଲେ ପେଟ ପୁରିନଥାଏ |

ମୁଁ ଆଜି ଆପଣକୁ ଏହି ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମ ଶରୀରରେ କଣ ଉପକାର ହୁଏ ସେ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ କଥା ବିଷୟରେ |1-ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତହୀନତାକୁ କମ କରିଥାଏ,ଗହମ ତିଆରି ରୁଟି ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତର ଅଭାବ ପୁରଣ କରିଥାଏ କାରଣ ଏହି ଗହମରେ ଆଇରନ ରହିଥାଏ |

2-ଏହି ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଆମର ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ କମ କରିଥାଏ,ଏହି ରୁଟିରେ ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ କାଲସିୟମ ଅଧିକ ରହିଥାଏ ତେଣୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ହାଡ ଜନିତ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ କମ କରିଥାଏ |

3-ରୁଟିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉପକାରିତା ଏହା ଡାଇବେଟିସ ଭଳି ବଡ ରୋଗକୁ କଂଟ୍ରୋଲ କରିଥାଏ |ଆପଣ ରୁଟି ଖାଇଲେ ଏହା ଇନସୁଲିନ ଏବଂ ଗ୍ଲୁକୋଚ ପରିମାଣକୁ କମ କରେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଡାଇବେଟିସ ମଧ୍ୟ କମ ରହେ |

 4-ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶାରୀରରେ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସରକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରେ ରଖିଥାଏ, ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏଥିରେ ଥିବା ପଟାସିୟମ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥାଏ ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ରୁଟି ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ |

5-ରୁଟିରେ ଫାଇବାର ଅଂଶ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଏହା ଆମ ଶରୀରରେ ଷ୍ଟୋନର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଥାଏ |

6-ଆଜିକାଲି ବ୍ରେଷ୍ଟ କେନ୍ସର ରୋଗୀଙ୍କ ମାତ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ଏହି ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏହି ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରିଥାଏ |

7-ଏହା ଶରୀରରେ ପାଚନ ଶକ୍ତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ, ଏହି ରୁଟିରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଡ଼ ଓ ଫାଇବର ପରିଣାମ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଏହା ଆମ ଶରୀରରେ ପାଚନ ଶକ୍ତିକୁ ବଢିଥାଏ |8-ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ, ଏହା ଆମକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ |ତେଣୁ ଆପଣ ସବୁଦିନ ରୁଟି ଖାଇବା ଉଚିତ |

10-ରୁଟି ରେଗୁଲାର ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରିଥାଏ ତେଣୁ ଆପଣ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଅଟା ନଖାଇ ଯଦି ଗହମ ତିଆରି ଅଟା ଖାଇବେ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ଅଟେ |

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।