ଯାଦୁ, କାଛୁ, କୁଣ୍ଡିଆ ( Fungal Infection ) ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଭଲ କରିବାର ଘରୋଇ ଉପାୟ….

ତେବେ ଆଜି କାଲି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ଆମେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ବା ପାଣି ର ଅପରିସସ୍କାର ଯୋଗୁଁ ଆମ ଶରୀର ରେ କୁଣ୍ଡିଆଣ ପରି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ | ଏହା ଛୋଟ ଛୋଟ ହେଇଥାଏ ଓ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଆମ ଶରୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ରେ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ |

ଏହି କୁଣ୍ଡିଆଣ ହେଲେ ଆମ ଶରୀର ଏମିତି କୁଣ୍ଡେଇବା ଆରମ୍ଭ ହେଇଥାଏ ଯେ ଏହାକୁ ଆମେ ବେଳେ ବେଳେ ସହ୍ୟ କରିପାରେନାହିଁ | ତେବେ ଏହି କୁଣ୍ଡିଆଣ ପରି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ କୁ କିପରି ଘରେଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ଭଲ କରିହେବ ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଓ ଏଥିରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯାହା ଆମେ ଅତି ସହଜରେ ନିଜେ ଘରେ ବା ବଜାରରୁ ପାଇ ପାରିବା | ତାହାଲେ ଆସନ୍ତୁ ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଜାଣିବା କୁଣ୍ଡିଆଣ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଘରେଇ ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା | ତାହାଲେ ସେହି ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡିକ ହେଉଛି – ପ୍ରଥମେ ଏକ ଛୋଟ ଟମାଟୋ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ରେ ଏକ ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ |

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଘରେଇ ଉପଚାର ଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡିକ ଭିତରୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ମିଡିୟମ ସାଇଜ଼ ର ଛୋଟ ତେବେ ଯାଦୁ, କାଛୁ ଓ କୁଣ୍ଡିଆ କୁଣ୍ଡିଆ ଗୋଟିଏ ଏମିତି ରୋଗ ଆମ ଶରୀରର ଯାହା ଆମ ଶରୀରରେ ଚର୍ମ ରେ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ |

ଆଉ ଯାହା ଯୋଗୁଁ ଦେହ ରେ ବାହାରି ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଜୋର ରେ କୁଣ୍ଡେଇବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ଆଉ ଏତେ ଜୋର ରେ କୁଣ୍ଡେଇ ଥାଏ କି ଯାହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଯାଦୁ, କାଛୁ ଓ କୁଣ୍ଡିଆ କୁ ଭଲ କରିବାର ସହଜ ଘରେଇ ଉପଚାର !

ହଁ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ମାନେ ଜାଣୁଛୁ କି ମଣିଷ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ମାନ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ଆଉ ସେହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉପାୟ ମାନ ଆପଣାଇ ଥାଉ | ଆଉ ସେହି ଉପାୟ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଆମର ଘରେଇ ଉପଚାର ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଅତି ସହଜରେ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପାରିବା |

ଆଉ ଅତି ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବା | ତେବେ ଆଜି ମୁଁ ଯେଉଁ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି ତାହା ହେଉଛି ଯାଦୁ, କାଛୁ ଆଉ କୁଣ୍ଡିଆଣ ବିଷୟରେତେବେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଯାଦୁ, କାଛୁ ଆଉ କୁଣ୍ଡିଆଣ ଭଳି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ମାନେ ହଳଦୀ କୁ ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ ଭାବରେ ନେଇ ପାରିବା |

ପ୍ରଥମେ କିଛି କଞ୍ଚା ହଳଦୀ ନେବା, ଆଉ ତାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଛେଞ୍ଚି ଦେବା, କଞ୍ଚା ହଳଦୀ ଯଦି ନ ଥିବ ତାହେଲେ ଶୁଖିଲା ହଳଦୀ ମଧ୍ୟ ଆମେ ନେଇ ପାରିବା | ତାହା ପରେ ସେହି ହଳଦୀ ରେ ଆମେ ମାନେ ମିଶାଇବା ଆଲବେର | ତାହା ପରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉପାଦାନ ଟିକୁ ସାଇତିକି ରଖିବା ପାଇଁ ସେଥିରେ ମିଶାଇବା ନିମ୍ବ ତେଲ |

ଆଉ ତାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ସାରିବା ପରେ ଗୋଟିଏ କଢେଉ ବସେଇବା ଓ ସେଥିରେ ଏହି ସବୁ ଉପାଦାନ କୁ ପକାଇବା ଓ ତାକୁ ଗରମ କରିବା ଯେପରି ଉପାଦାନ ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ରସ ଶୁଖିଯାଏ | ଏବେ ଏହି ସହଜ ଘରେଇ ଉପାଦାନ ଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା |