( ଡାଇବେଟିସ୍ ) ସୁଗାର ୩୮୦ ହେଉ ବା ୪୮୦, ବହୁବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହେଲେବି କେବେଳ ୭ଦିନରେ ଶେଷ ହେବ,କରନ୍ତୁ ଏହି ଛୁଟିଆ ଉପାୟ,,,,,

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଡାଇବେଟିସ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ବା ହେକୁଟି ଆସୁଛି ନା ପବନ ଯାଉଛି , ଏମିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାଇବେଟିସ ରିଲିଜ ହୋଇନଥାଏ ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ସହଜ ସରଳ ଘରୋଇ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜଣେଇବୁ ।

ଯାହାର ସେବନ କରି ଆପଣ ମାନେ ଡାଇବେଟିସ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରି ପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପେଟର ଡାଇବେଟିସ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଜ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ସହଜ ରେମିଡିଟିକୁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଓ ଏହାର ସେବନ କିପରି କରିବେ ।

କାଢା ର ପ୍ରସ୍ତୁତି-:ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ଗୋଟିଏ ପାତ୍ରକୁ ନେବାା ସେଥିରେ ମେଥି ଦାନା ପକାନ୍ତୁ ଆମେ ମେଥି ର ପ୍ରୟୁଗ୍ଯ ତରକାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ପାଉ। ମେଥି ତରକାରୀ ର ସ୍ବାଦ ବଢାଏ ଏବଂ ସାଥିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯ ପ୍ରତି ମଧ୍ଯ୍ଯ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ମେଥି ଆମକୁ ୧୪୮ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ମେଥି ଏକ ଚମତ୍କାରୀ ଔଷଧ ଅଟେ। ଏଥିରୁ ଅନେକ ସାରା ପୁଷ୍ଟି ମିଳିଥାଏ ଯଥା, -:ପ୍ରୋଟିନ, କପର୍ , ଭିଟାମିନ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଥାଏ। ମେଥି ବ୍ଯବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ଅମ କିଡନି ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ଏହା ଗ୍ଯସ୍ ସମସ୍ଯା କୁ ମଧ୍ଯ୍ଯ ଦୂର କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ବା ହେକୁଟି ଆସୁଛି ନା ପବନ ଯାଉଛି , ଏମିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ ।


ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ୟାସ ରିଲିଜ ହୋଇନଥାଏ ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ସହଜ ସରଳ ଘରୋଇ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜଣେଇବୁ । ଯାହାର ସେବନ କରି ଆପଣ ମାନେ ଗ୍ୟାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରି ପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପେଟର ଗ୍ୟାସ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଜ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ସହଜ ରେମିଡିଟିକୁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଓ ଏହାର ସେବନ କିପରି କରିବେ ।

ସେ ପାଣି ରେ ମେଥି ପକାଇ ସାରି ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପକାଇବା। ହଳଦୀର ଔଷଧ ଗୁଣ ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ। ହଳଦୀ ଆମ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାର ହୋଇଥାଏ। ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ଯବହାର କରିଥାଉ। ହଳଦୀ ରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ ରହିଥାଏ।

ହଳଦୀ ବ୍ଯବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇ। ଏହା ପରେ ହଳଦୀ ଏବଂ ମେଥି ଏବଂ ପାଣି କୁ ଗ୍ଯସ୍ ରେ ଅଳ୍ପ ତାପରେ କାଢା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା। ଏହି କାଢା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆମେ ଯଦି ନିତିଦିନ ବ୍ଯବହାର କରିବା ତାହାଲେ ଆମ ଦେହ ର ପ୍ରାୟ ଅନେକ ପ୍ରକାର ର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବା। ଏହି କାଢା ପ୍ରତେକ ଦିନ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ଯା ରେ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ସାତ ଦିନ ରେ ଆପଣମାନେ ଉପକାର ପାଇପାରିବେ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।